Jste zde

Domů

Horní Egypt

Chrám Ramesse II.

Na jihu Egypta, poblíž hranice se Súdánem, najdete archeologické naleziště Abú Simbel, které tvoří dva starověké chrámy vytesané do skály.

Obě památky, velký chrám Ramesse II. i malý chrám bohyně Hathor na počest královské manželky Nefertari, jsou zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kvůli výstavbě Asuánské přehrady v 60. letech minulého století museli být přesunuty z původního místa, aby nebyly zatopeny.

Nejznámější památky

Egypt patří k nejnavštěvovanějším africkým zemím a to hlavně z toho důvodu, že v něm návštěvník objeví mnoho významných památek. Nenajdete snad žádný jiný stát, v němž by bylo tolik svědků sta tisíce let staré kultury jako v Egyptě.

Pokud si vzpomenete na Egypt, určitě se vám nejdříve vybaví pyramidy. Tou nejznámější je určitě Cheopsova pyramida, kterou během své dovolené navštíví velká část turistů. Když se rozhodnete pro výlet ve forme plavby po řece Nil, většinou je v jeho rámci naplánována návštěva této pyramidy.

Historie a památky Armantu

Egyptský Armant a pozůstatky Montova chrámu

Armant (staroegyptsky Iunu-Monthu, řecko-latinsky Hermonthis) je město v Horním Egyptě na západním břehu řeky Nil, v provincii Qina. Nachází se asi 20 km jižně od západních Théb, naproti městu at-Tōd. Místo bylo až do 18. dynastie a v římském období hlavním městem 4. hornoegyptského nomu Waset (nom - označení kraje ve starém Egyptě). Armant byl také důležitým koptským centrem a biskupským sídlem, původní bazilika se ale nedochovala.

Chrám Kom Ombo

Hornoegyptský chrám Kom Ombo

Asi 40 km severně od Asuánské přehrady leží na východním břehu řeky Nil chrám Kom Ombo. Byl postaven za vlády rodu Ptolemaiovců v letech 332 - 30 př.n.l. a byl významným správním centrem. Dodnes patří k nejkrásnějším sakrálním stavbám z této doby. Chrám je výjimečný tím, že je oproti většině staroegyptských staveb zasvěcen dvěma božstvům. Krokodýlímu bohu Sobekovi, který byl patronem vodstva a plodnosti a bohu Harverovi se sokolí hlavou, který je také jedním ze ztělesnění boha Hóra.

Memnonovy kolosy

Egypt - Memnonovy kolosy

Memnonovy kolosy (arabsky el-Colossat nebo také es-Salamat) jsou dvě vedle sebe stojící staroegyptské kolosální sochy ze 14. století př.n.l. Jsou umístěny v blízkosti řeky Nil, nedaleko Údolí králů (Bibân el-Molûk), v západních Thébách. Sochy byly v minulosti umístěny před pylony u vchodu do chrámu Amenhotepa III., faraóna z 18. dynastie.

Muzeum v Luxoru

Muzeum v Luxoru

Působivé pyramidy a malebné pláže nejsou tím jediným, co stojí v Egyptě za návštěvu. Turisté by při svých cestách po severním africkém státě u Středozemního a Rudého moře neměli určitě vynechat návštěvu muzea v Luxoru, které uchovává staroegyptské kulturní dědictví.

Stránky

Egypt na Facebooku