Jste zde

Domů

Egypt v kostce

Velká sfinga v Gíze, Egypt

Již více jak 7000 let existuje Egypt se svojí mimořádnou kulturou. Krajina je plná extrémů a tak zde současně najdeme zářící slunce na modré obloze, nádherné pláže plné turistů, ale i rozsáhlé, vyprahlé pouště bez života.

Luxusní hotely zde mají příznivé ceny a bylo by chybou toho nevyužít. V Egyptě na vás čeká nejen spousta světově proslulých archeologických památek, ale i korálové útesy s křišťálovou vodou a bohatým podmořským životem.

Egypt je také vyhlášemý svojí pohostinností a množstvím delikates rozličných chutí. Grilovaná drůbež a skopové maso, sladké pečivo, vynikající čaj a silná arabská káva patří k těm nejvyhlášenějším kulinářským zážitků.

Není však třeba se obávat tradiční místní kuchyně, protože je zde dostupná i široká nabídka jídel mezinárodních. Bylo by však škoda nevyužít příležitosti a neochutnat fazole vařené v silné rajčatové omáčce, baklawu, skopové maso upravované na mnoho způsobů, místní placky aysh z nekynutého těsta, nahrazující náš chléb, nebo vynikající sladkosti. To vše si můžete dopřát v některé z mnoha typických malých restaurací.

Egypt se nachází v severní Africe a tedy v subtropickém podnebním pásu. Středomořské klima panuje na severu a v deltě Nilu. Léta jsou v Egyptě horká a suchá, v zimních měsících se k suchu přidávají i studené noci. V březnu a dubnu vane z pouště vítr chamsín a ten přináší občas i písek.

Do Egypta se dá cestovat po celý rok, ale pro plavby po Nilu se přeci jenom doporučují měsíce zimní, od října do dubna. V tomto období jsou teploty příjemné, zatímco v létě nejsou vyjímkou vedra s teplotami přes 40°.

Milovníci koupání, opalování a potápění si mohou na pobřeží Rudého moře užívat po celý rok, protože voda má správnou teplotu a vzduch je ochlazován osvěžujícím mořským vánkem. S počasím si tedy není třeba lámat hlavu, bude jako obvykle slunečno.

Život se koncentruje kolem Nilu a pobřežních letovisek a tady nikde není daleko k prvotřídním dovolenkovým zážitkům.

Egypt na Facebooku