Jste zde

Domů » Horní Egypt

Assuan

Chrám Ramesse II.

Na jihu Egypta, poblíž hranice se Súdánem, najdete archeologické naleziště Abú Simbel, které tvoří dva starověké chrámy vytesané do skály.

Obě památky, velký chrám Ramesse II. i malý chrám bohyně Hathor na počest královské manželky Nefertari, jsou zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kvůli výstavbě Asuánské přehrady v 60. letech minulého století museli být přesunuty z původního místa, aby nebyly zatopeny.

Nejznámější památky

Egypt patří k nejnavštěvovanějším africkým zemím a to hlavně z toho důvodu, že v něm návštěvník objeví mnoho významných památek. Nenajdete snad žádný jiný stát, v němž by bylo tolik svědků sta tisíce let staré kultury jako v Egyptě.

Pokud si vzpomenete na Egypt, určitě se vám nejdříve vybaví pyramidy. Tou nejznámější je určitě Cheopsova pyramida, kterou během své dovolené navštíví velká část turistů. Když se rozhodnete pro výlet ve forme plavby po řece Nil, většinou je v jeho rámci naplánována návštěva této pyramidy.

Assuán

Pohled na egyptské město Assuán

Assuán (arabsky Aswān) leží na východním břehu Nilu, pod prvním nilským kataraktem. Je nejjižněji položeným městem v Egyptě a také hlavním místem stejnojmenného egyptského regionu. Žije zde téměř 300 tisíc obyvatel a město je tak čtvrtým největším v Horním Egyptě po Luxoru, Asyutu a Fayyumu. Název pochází ze staroegyptského názvu Swnw, což znamenalo "obchod".
Většinu potřebné elektřiny vyrábí známá assuánská přehrada a navíc je zdrojem pitné vody skoro celé země.

Asuánská přehrada

Pohled na egyptskou Asuánskou přehradu

Egypt je hlavně zemí pyramid a faraónů. Jsou zde ovšem i další zajímavosti. Jednou z nich je impozantní stavba - Asuánská přehrada. Přehrada se nachází ve vzdálenosti asi 13 km od města Asuán.
Přehrada vytváří pomocí vody z největší řeky Egypta Nilu - Násirovo jezero. Tato přehradní nádrž je svou plochou o celkové velikosti asi 6 000 km2 třetí největší vodní plochou světa.

Abu Simbel - chrámy

Abu Simbel - Velký chrám
Autor: whl.travel

Abu Simbel jsou dva starodávné, do bočních stěn skalního masivu vytesané chrámy. Nacházejí se na jihu Egypta v blízkosti hranice s dnešním Súdánem. Byly vytesány v průběhu jednoho až dvou desetiletí v polovině 13. století př.n.l. za vlády faraóna Ramesse II.. Stavba měla ukázat obyvatelům tehdejší Núbie faraónovu moc a posílit tak staroegyptské náboženství.

Egypt na Facebooku